Yamal LNG rozpoczął użytkowanie zbiornika przeładunkowego w terminalu LNG Zeebrugge

27 grudnia 2019

/Moskwa/ Novatek PAO poinformował, że spółka Yamal LNG zaczęła korzystać ze zbiornika przeładunkowego LNG w terminalu Zeebrugge w Belgii w ramach 20-letniej umowy pomiędzy spółką zależną projektu Yamal Trade a Fluxys LNG NV / SA. Zbiornik o pojemności 180 000 metrów sześciennych zbudowany został specjalnie na potrzeby projektu Yamal LNG i umożliwi przeładunek do 8 milionów ton LNG rocznie.

„Budowa zbiornika w Zeebrugge dla Yamal LNG rozpoczęła się w 2015 roku, a jego oddanie do użytku jest kluczowym wydarzeniem dla tego przedsięwzięcia”, powiedział Lew Feodosjew, pierwszy wiceprezes zarządu NOVATEK PAO. „Zwiększy to niezawodność dostaw jamalskiego LNG w ramach kontraktów długoterminowych, a także zwiększy liczbę ładunków obsługiwanych w Europie w celu dostarczenia na inne rynki, a przede wszystkim najszybciej rozwijające się rynki azjatyckie”.

 ***

NOVATEK PAO jest największym niezależnym producentem gazu ziemnego w Rosji, który z sukcesem wkroczył na globalny rynek gazowy w 2017 roku poprzez uruchomienie Projektu Yamal LNG. Założona w 1994 roku spółka kompleksowo zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem, przetwarzaniem oraz sprzedażą gazu ziemnego i ciekłych węglowodorów. Złoża i pola licencyjne spółki NOVATEK PAO znajdują się w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym zlokalizowanym w zachodniej części Syberii. Jest to największy w Rosji region pozyskiwania gazu ziemnego, na który przypada około 80 proc. rosyjskiego i około 15 proc. światowego wydobycia tego surowca. NOVATEK PAO jest publiczną spółką akcyjną utworzoną zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej. Akcje Spółki są notowane w Rosji na giełdzie w Moskwie (MOEX) i na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (LSE) pod symbolem „NVTK”.

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW