Terneftegaz rozpoczął produkcję na polach Termokarstowoje

20 maja 2015

/Moskwa/ 20 maja 2015 Novatek OAO poinformował, iż spółka Terneftegas, będąca joint venture firm Novatek (51%) i Total (49%), rozpoczęła eksploatację gazu i kondensatu gazowego ze złóż Termokarstowoje. Planuje się, że w czerwcu tego roku roczna produkcja z tego pola osiągnie poziom około 2,4 mld metrów sześciennych gazu ziemnego i 0,8 mln ton kondensatu gazowego.

Przygotowano 22 odwierty oraz infrastrukturę niezbędną do gromadzenia i obróbki gazu oraz urządzenia do deetanizacji kondensatu gazowego.
 
Prezes Zarządu spółki Novatek OAO Leonid Michelson powiedział: „Oficjalne rozpoczęcie eksploatacji gazu ze złóż Termokarstowoje to nasz kolejny sukces w rozwijaniu zdolności produkcyjnych spółki, co będzie miało pozytywny wpływ na tempo wzrostu produkcji gazu i kondensatu gazowego oraz pozwoli nam w pełni wykorzystać moce produkcyjne zakładu Purowski. Ważne jest dla nas również to, iż projekt ten realizujemy pomyślnie z koncernem Total, z którym współpracujemy również przy naszym strategicznym projekcie – Jamał LNG.”
 
Wiceprezes koncernu Total Michael Borrell, odpowiedzialny za działania spółki w Europie i Azji Środkowej, powiedział: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia eksploatacji złóż Termokarstowoje z naszym strategicznym partnerem w Rosji firmą Novatek, z którą współpracujemy również przy projekcie Jamał LNG. Jest to już czwarty projekt uruchomiony  przez nas od początku roku, co pozytywnie wpłynie na poziom produkcji koncernu Total w 2015 roku. Projekt został zrealizowany przed terminem i przy niższych niż planowano kosztach."
 
 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW