Przyjęto ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie projektu Arctic LNG 2

5 września 2019

Władywostok, 5 września 2019 r. Dzisiaj, w ramach Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku, spółka NOVATEK PAO ogłosiła, że uczestnicy Arctic LNG 2 podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie projektu Arctic LNG 2, który przewiduje eksploatację Złoża Utrenneje oraz budowę instalacji skraplania gazu ziemnego na półwyspie Gydańskim w rosyjskim regionie arktycznym. Udział w projekcie zapewnia również długoterminowy odbiór LNG przez wszystkich uczestników proporcjonalnie do ich odpowiednich udziałów własnościowych.

Całkowita wydajność zakładu, składającego się z trzech linii produkcyjnych, wyniesie 19,8 miliona ton LNG rocznie. Uruchomienie pierwszej linii planowane jest w 2023 r., drugiej i trzeciej odpowiednio w 2024 r. i 2026 r. Wartość inwestycji związanej z uruchomieniem projektu z pełną mocą szacuje się na 21,3 miliarda USD.

Arctic LNG 2 bazuje na innowacyjnej technologii wykorzystującej struktury oparte na grawitacji (GBS) i zapewnia wykorzystanie większości sprzętu i produkcji materiałów w Rosji. Konstrukcja, montaż i instalacja modułów LNG GBS zostanie wykonana w Centrum Budowy LNG NOVATEK-Murmańsk niedaleko Belokamenki w obwodzie murmańskim.

Konsorcjum TechnipFMC, Saipem i NIPIGAS (Rosja) otrzymało kontrakt na prace inżynieryjne, zaopatrzenie i budowę instalacji LNG (kontrakt EPC) wraz z projektowaniem i budową konstrukcji opartych na grawitacji, które ma zbudować rosyjska firma SAREN, joint venture RHI Rosja i Saipem. Na dzień dzisiejszy zamówiono ponad 90% sprzętu do produkcji (w tym kriogeniczne wymienniki ciepła, turbiny gazowe i sprężarki do linii skraplających). Rozpoczęto wiercenie studni produkcyjnych, budowę dróg i infrastruktury produkcyjnej.

„NOVATEK stał się już jednym z kluczowych graczy na światowym rynku LNG dzięki udanemu uruchomieniu projektu YAMAL LNG” – powiedział Leonid Michelson, prezes zarządu NOVATEK PAO – „Dziś zrobiliśmy kolejny krok, aby stać się jednym z największych producentów LNG na świecie, zatwierdzając ostateczną decyzję inwestycyjną w naszym drugim dużym projekcie LNG – Arctic LNG 2. Jesteśmy przekonani, że zdobyte doświadczenie budowlane, nowoczesne technologie, sprawdzone rozwiązania logistyczne i partnerstwo z wiodącymi międzynarodowymi firmami zapewnią skuteczne wdrożenie naszego nowego projektu LNG. Długofalowa strategia rozwoju Spółki zakłada wykorzystanie naszej szerokiej bazy wysokiej jakości zasobów na półwyspie Jamalskim i Gydańskim oraz osiągnięcie maksymalnej konkurencyjności kosztowej na rynkach LNG”.

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW