Projekt Jamał LNG osiągnął pełną zdolność produkcyjną

11 grudnia 2018

/Sabetta/ Novatek POA poinformował, że trzecia instalacja do produkcji skroplonego gazu ziemnego spółki Yamal LNG osiągnęła pełną wydajność produkcyjną. Projekt został wdrożony w rekordowym czasie i w ramach ustalonego budżetu, przy czym druga i trzecia linia zostały uruchomione przed zaplanowanymi w harmonogramie terminami, odpowiednio 6 miesięcy i ponad rok wcześniej. W uroczystej ceremonii poświęconej temu wydarzeniu w Sabetcie wziął udział Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

Całkowita moc trzech uruchomionych linii Yamal LNG wynosi 16,5 miliona ton LNG rocznie, 5,5 miliona ton dla każdej linii. Projekt jest wspierany przez flotę potężnych gazowców-lodołamaczy klasy Arc7, dedykowanych do przewozu LNG. W ciągu roku od pierwszej wysyłki LNG, która miała miejsce w grudniu 2017 r., wyprodukowano i wysłano klientom na pięciu kontynentach ponad 100 dostaw LNG o łącznej objętości około 7,5 miliona ton.

"Yamal LNG jest obecnie największym zakładem LNG w Rosji, z łącznym udziałem około pięciu procent w globalnym rynku LNG", powiedział Leonid Michelson, Prezes Zarządu NOVATEK PAO. "Wierzymy, że w przyszłości Yamal LNG będzie wzorcem do naśladowania dla globalnego rynku gazowego pod względem terminów realizacji projektów. Co więcej, projekt Yamal LNG pozwolił nam stać się jednym z głównych graczy na tym rynku. Nasze osiągnięcia otwierają nam drogę do stworzenia wielkoskalowej platformy LNG opartej na tradycyjnych zasobach gazu ziemnego na półwyspie Jamał i Gydan, przyczyniając się do osiągnięcia naszego strategicznego celu, jakim jest produkcja 55-60 milionów ton LNG rocznie do roku 2030".
 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW