NOVATEK wysłał pierwszą dostawę LNG do Chin

19 lipca 2018

NOVATEK PAO wysłał pierwszą partię skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Projektu Jamał LNG do Chin Północną Drogę Morską. Dzisiaj, w obecności Aleksandra Nowaka, Ministra Energii Rosji oraz Nur Bekri, dyrektora Krajowego Zarządu Energii Chin, odbyła się oficjalna ceremonia upamiętniająca przybycie tankowców LNG klasy Arc7 "Vladimir Rusanov" i "Eduard Toll" do chińskiego portu Jiangsu Rudong. Czas podróży z portu Sabetta Północną Drogą Morską do portu docelowego wyniósł 19 dni w porównaniu do 35 dni w przypadku tradycyjnej trasy wschodniej przez Kanał Sueski i Cieśninę Malakka.

NOVATEK rozpoczął transport morski Północną Drogą Morską w 2010 roku, z powodzeniem transportując ciekłe węglowodory tankowcami do krajów Azji i Pacyfiku. Teraz firma stała się pionierem w dostawach rosyjskiego LNG na tej trasie dzięki unikatowemu tankowcowi, który jest w stanie transportować produkty LNG w rosyjskim regionie arktycznym bez pomocy lodołamacza. Yamal LNG będzie wykorzystywać flotę 15 statków klasy Arc7 o ładowności ponad 170 tysięcy metrów sześciennych każdy do transportu LNG do kluczowych odbiorców.

Prezes zarządu NOVATEK Leonid Michelson powiedział: "Ta podróż otwiera nową erę w dostarczaniu rosyjskiego LNG na rynki Azji i Pacyfiku. Wykorzystanie Północnej Drogi Morskiej pozwala skrócić czas dostawy i koszty transportu, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszych złóż węglowodorów na półwyspach Jamał i Gydan. Bogate zasoby gazu ziemnego o wysokiej jakości, w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji sprawiają, że projekty NOVATEK LNG są jednymi z najbardziej konkurencyjnych na świecie. Wykorzystanie Północnej Drogi Morskiej jako realnej trasy transportu przyczynia się do rozwoju Terytoriów Północnych i jest bardzo ważne dla rozwoju gospodarczego naszego kraju."

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW