Novatek w czołówce najszybciej rozwijających się koncernów energetycznych świata

2 listopada 2015

Agencja Platts, jak co roku, opublikowała ranking 250 wiodących koncernów energetycznych świata – Top 250 Global Energy Company. Zestawienie przygotowane zostało na podstawie wyników finansowych firm z aktywami powyżej 5 mld dol. Po raz jedenasty z rzędu najlepiej wypadł amerykański Exxon Mobil, na drugim miejscu znalazł się Chevron, a na trzecim Shell. Z polskich firm na 79. pozycji Platts umieścił PGE SA, na 95. PGNiG, a na 179. Tauron Polska Energia SA. Novatek nie tylko znalazł się w tym prestiżowym zestawieniu, ale co warto podkreślić, otwiera czołówkę najszybciej rosnących koncernów energetycznych Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w rankingu 2015 Fastest Growing Top 250 Companies, w którym spółki oceniane są przez Platts na podstawie tempa wzrostu w okresie ostatnich trzech lat.

Dla przypomnienia warto dodać, że już w 2011 roku NOVATEK został uznany za najszybciej rozwijającą się firmę energetyczną świata według innego ważnego rankingu przygotowanego przez PFC Energy.

Novatek OAO jest największym niezależnym producentem gazu w Rosji. Na koniec 2014 roku potwierdzone wg standardów SEC zasoby spółki szacowane były na 1 747 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego i 135 milionów ton ciekłych węglowodorów. Novatek stale rozwija i wykorzystuje unikatowe technologie w zakresie eksploracji, wiercenia oraz produkcji i przetwarzania ciekłych węglowodorów. Specjaliści firmy opracowali i wdrożyli szereg rozwiązań, które zostały zastosowane po raz pierwszy na świecie i zwiększają efektywność działalności spółki.

W Polsce spółka Novatek znana jest przede wszystkim jako dostawca naturalnego LPG, który w głównej mierze wykorzystywany jest w motoryzacji. Polska jest ważnym rynkiem zbytu dla tego paliwa, ponieważ znaczna część wydobywanego przez rosyjską spółkę Novatek OAO gazu płynnego trafia do naszego kraju.

Dystrybucją, magazynowaniem i transportem gazu płynnego Novatek w naszym kraju zajmuje się spółka Novatek Polska, która posiada na południu jeden z najnowocześniejszych terminali przeładunkowych LPG zlokalizowany przy szerokim torze.

„To dla nas ogromny zaszczyt być częścią tak prężnie rozwijającego się koncernu i móc czerpać z doświadczeń i potencjału naszej firmy matki, co pozwala nam z sukcesem rozwijać rynek LPG w Polsce i w krajach ościennych.” – powiedział Dariusz Bratoń Prezes Novatek Polska.

Jednym z największych projektów realizowanych obecnie przez spółkę Novatek OAO w kooperacji z firmami Total oraz CNPC jest Jamał LNG, który umożliwi dostawy skroplonego gazu ziemnego do Azji i Europy. Inwestycja obejmuje budowę instalacji LNG o rocznej wydajności 16,5 mln ton gazu w oparciu o zasoby złóż południowotambejskich zlokalizowanych w Rosji, w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Rozpoczęcie produkcji zaplanowano na 2017 rok.

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW