NOVATEK i Total zostają partnerami projektu Arctic LNG 2

24 maja 2018

Petersburg, 24 maja 2018 r. W ramach XXII Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Francji Emmanuela Makrona, Prezes Zarządu Novatek PAO Leonid Michelson i Prezes Zarządu i CEO koncernu Total Patrick Puyang podpisali wiążącą umowę w sprawie warunków wejścia do projektu Arctic LNG 2.

Umowa przewiduje nabycie przez spółkę Total 10% udziałów w projekcie, a także prawo do nabycia dodatkowo do 5% w przypadku, gdy NOVATEK postanowi zmniejszyć udział w projekcie poniżej obecnie planowanych 60%.

Transakcja zostanie sfinalizowana nie później niż 31 marca 2019 roku. Koszt projektu ustalono na 25,5 miliarda dolarów.

"Total jest jednym z wiodących uczestników światowego rynku LNG i ważnym partnerem NOVATEK z długą historią udanej i korzystnej dla obu stron współpracy. Cieszymy się z ich udziału w naszym projekcie Arctic LNG 2 – powiedział Prezes Zarządu Novatek PAO Leonid Michelson podczas ceremonii podpisania umowy – Nasza bogate zasoby węglowodorów na półwyspach Jamał i Gydan stanowią bezprecedensową okazję do wzięcia udziału w ważnych projektach LNG, które będą dostarczać skroplony gaz ziemny w konkurencyjnych cenach na kluczowe rynki konsumencie. Wejście takiego profesjonalnego partnera do projektu Arctic LNG 2 na jego wczesnym etapie potwierdza wyjątkową atrakcyjność gospodarczą i perspektywy rozwoju projektów LNG na półwyspach Jamał oraz Gydan”.

Informacja o Arctic LNG 2
Projekt Arctic LNG 2 przewiduje budowę trzech linii produkcyjnych skroplonego gazu ziemnego (LNG) o wydajności 6,6 mln ton rocznie z wykorzystaniem platform o strukturze grawitacyjnej (GBS). Projekt jest realizowany w bazie zasobów Złoża Utrennije. Według stanu na dzień 31 grudnia 2017 r. rezerwy tego złoża w ramach rosyjskiej klasyfikacji wyniosły 1 582 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego i 65 milionów ton ciekłych węglowodorów. Spółka Arctic LNG 2 posiada licencję na eksport skroplonego gazu ziemnego.

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW