NOVATEK i Total podpisali umowę na sprzedaż udziałów w projekcie Arctic LNG 2

5 marca 2019

Novatek PAO i francuski Koncern Total podpisały umowę kupna-sprzedaży 10 proc. udziałów w projekcie Arctic LNG 2 na podstawie wiążącej umowy w sprawie warunków przystąpienia do projektu, zawartych w maju 2018 r. na XXII Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Transakcja ma być sfinalizowana w pierwszym kwartale 2019 r.

Od czasu podpisania porozumienia w maju 2018 r. nastąpił znaczny postęp w realizacji projektu. Główne rozwiązania techniczne i dokumentacja projektowa (FEED) zostały ukończone w październiku, w wyniku czego wstępnie oszacowano nakłady inwestycyjne w wysokości 20-21 miliardów dolarów. Ponadto dodatkowe wiercenia poszukiwawcze potwierdziły znaczny wzrost rezerw w obszarze projektu Utriennieje, co pozwoliło zwiększyć zasoby gazu do 2 bilionów metrów sześciennych według klasyfikacji rosyjskiej, co zostało potwierdzone przez Państwową Komisję ds. Zasobów Mineralnych.

Warunki włączenia spółki Total do projektu obejmują przejęcie 10 proc. udziałów i finansowanie projektu Arctic LNG 2 poprzez wniesienie wkładów do kapitału.

"Z powodzeniem współpracujemy z Totalem od wielu lat i wypracowaliśmy dobre relacje oparte na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Dlatego też z przyjemnością kontynuujemy współpracę nad naszym nowym projektem Arctic LNG 2” - powiedział Leonid Michelson, prezes zarządu NOVATEK PAO. „Bogata baza zasobów dla tego projektu, innowacyjne technologie oraz nasza wiedza i doświadczenie w uruchamianiu na dużą skalę projektów LNG w regionie arktycznym są elementem naszej strategii tworzenia zrównoważonych wartości dla udziałowców”.

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW