Cryogas-Vysotsk rozpoczął komercyjną produkcję LNG

24 kwietnia 2019

NOVATEK PAO poinformował, że spółka joint venture Cyrogas-Vysotsk rozpoczęła komercyjną działalność w zakresie produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Podczas ceremonii w porcie w Wysocku, w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina został uruchomiony pierwszy projekt średniotonażowej produkcji LNG w regionie bałtyckim.

Prezes Zarządu NOVATEK PAO Leonid Michelson powiedział „Cyrogas-Vysotsk to nasz pierwszy projekt średniotonażowej produkcji LNG. Nasza strategia marketingowa przewiduje bunkrowanie statków, hurtową sprzedaż LNG na małą skalę, a także dostawy LNG jako paliwa do pojazdów do krajów bałtyckich, do Skandynawii i północno-zachodniej Europy. Gaz ziemny wykorzystywany jako paliwo transportowe zmniejsza emisję dwutlenku węgla i spełnia nowe normy środowiskowe, takie jak redukcja emisji siarki narzucona przez IMO 2020. Widzimy potencjał do rozszerzenia naszej obecności handlowej w tym rozwijającym się segmencie rynku LNG”.

Informacja o projekcie
Średniotonażowy projekt LNG Cyrogas-Vysotsk zlokalizowany jest w porcie Wysock nad Morzem Bałtyckim niedaleko Leningradu. Początkowa wydajność tego projektu wynosi 660 tysięcy ton gazu rocznie, a jego infrastruktura obejmuje również zbiornik magazynowy LNG o pojemności 42 tysięcy metrów sześciennych oraz stanowisko rozładunkowe dla statków przeznaczone do przyjmowania tankowców o ładowności do 30 tysięcy metrów sześciennych. NOVATEK PAO nabył 51% udziałów w spółce Cryogas-Vysotsk w lipcu 2017 roku.

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW